2022-03-03
Deimantė Mikalauskė_

Jeigu apsisprendėte ieškoti darbo, vienas pirmųjų žingsnių yra gyvenimo aprašymo pasiruošimas. Ir neretai šis, atrodo paprastas ir aiškus dokumentas gali sukelti labai daug klausimų. Rašant gyvenimo aprašymą svarbu reprezentuoti savo patirtį, įgūdžius bei žinias, nepamirštant svarbios taisyklės, kad mažiau, bet tikslinės ir konkrečios informacijos yra daugiau!

Keletas svarbių dalykų, į kuriuos reikia pateikti gyvenimo aprašyme:

  • Kontaktinė informacija: nors ir akivaizdu, bet primename, kad vardas, telefono numeris bei el. pašto adresas, miestas, kuriame gyvenate ar pageidaujate dirbti – privalo būti gyvenimo aprašyme. Jeigu naudojate, galite nurodyti Linkedin paskyros nuorodą. Visai nebūtina nurodyti tikslaus gyvenamosios vietos adreso. Jeigu žinote, kad kompanija, kuri ieško darbuotojo yra įsikūrusi visai prie pat jūsų namų, galite nurodyti gatvę, tačiau darbdaviui tikrai nebūtina žinoti jūsų buto numerio.
  • Patirtis ir pasiekimai: rekomenduojame pamiršti standartinį patirties atvaizdavimą, nes darbdaviui labiausiai rūpi ką konkrečiai padarėte, o ne tik už ką buvote atsakingi. Rekomenduojame didesnį dėmesį skirti pasiekimams, o tuo tarpu atsakomybių ribas tik paminėti. Darbdaviams išskirtinę vertę turės informacija apie buhalterio gebėjimą efektyvinti sąskaitų suvedimo procesą, sutrumpintą mėnesio uždarymo laiką ar apskaitos programos diegimo patirtį negu lakoniškais pareigybinius nuostatus primenantis atsakomybių sąrašas. Žemiau pridedu CV pavyzdį.
  • Santrauka: šiuolaikinis ir naujausiomis tendencijomis paremtas gyvenimo aprašymas yra jūsų patirties ir kompetencijų „pakuotė“. Tęsiant šią metaforišką mintį: produktų gamintojai ant pakuočių stengiasi atspindėti didžiausias pridėtines vertes pvz.: be laktozės, be mielių, be dažiklių, ir t.t. Santraukos esmė jūsų gyvenimo aprašyme yra būtent tokia – suoptimizuoti ir išryškinti svarbiausias jūsų pridėtines vertes. Tai svarbi gyvenimo aprašymo dalis, kuri darbdaviui per mažiau nei minutę laiko, padeda suprasti jūsų stiprybes. O kas šauniausia, ši dalis padeda lengvai adaptuoti gyvenimo aprašymą skirtingoms pozicijoms. Santraukos pavyzdį ir vietą CV galime matyti žemiau.
  • Išsilavinimas: reikia nurodyti savo išsilavinimą, pristatant mokymosi įstaigą bei įgytą specialybę, laipsnį. Ši grafa gali būti prieš arba po patirties ir pasiekimų pristatymo – atsižvelkite ar darbdavys reikalauja specifinio išsilavinimo ar ne, tai gali padėti jums apsispręsti. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad kursai, seminarai, mokymai ir kt. papildomos kvalifikacijos kėlimo veiklos yra svarbu, ypač jei to reikalauja pozicija (pvz. ACCA), kitais atvejais, įsivertinkite, ar tai neperkrauna jūsų gyvenimo aprašymo. Esant dideliam mokymų kiekiui rekomenduojame pateikti tik labiausiai susijusius, o mažiau aktualius – galima pateikti atskirame dokumente šalia CV.
  • Kalbos: reikėtų pakomentuoti kalbų žinojimą. Jeigu kalba nėra vertinta pagal Europos kalbų lygį (žymėjimas A1,B2, t.t.), rekomenduojame pakomentuoti kalbos mokėjimą (pvz.: Anglų kalba: laisvai skaitau ir rašau, naudoju darbe; rusų: suprantu, nerašau, t.t.). Jeigu kalbos darbe naudoti negalite, bet kadaise mokėtės mokykloje – įrašyti neverta.
  • Nuorodos: priklausomai nuo pozicijos į kurią aplikuojate, gali būti svarbu pateikti nuorodas į straipsnius, grafikos darbus ar pan. Taip pat, reikėtų paminėti programinės įrangos žinias (MS, Office, Rivile, AutoCad, Photoshop, t.t.), jeigu tos programos yra reikalingos konkrečiai pozicijai.

Gyvenimo aprašymo šablonas: standartas vs. kūryba?

Jeigu prisėdus prie kompiuterio ruošti gyvenimo aprašymą galvoje sukasi mintis: „koks skirtumas kaip jis atrodo, svarbu jame pateikiama informacija“ – vykite šią mintį kuo toliau. Reikia nepamiršti, kad gyvenimo aprašymas yra Jus reprezentuojantis dokumentas. Jeigu vengiame eiti į viešas vietas netvarkingais drabužiais, kodėl manome, kad netvarkingas gyvenimo aprašymas mus reprezentuoja teigiamai? Skirkite dėmesio gyvenimo aprašymo pasiruošimui, apsvarstykite ne tik turinį, bet ir užtikrinkite, kad nepalikote gramatinių klaidų, o pats dokumentas atrodo tvarkingai. Siūlome pasistengti informaciją apie savo patirtį ir pasiekimus sutalpinti į 1-2 puslapius. Standartiniai, laisvai prieinami internete gyvenimo aprašymų šablonai dažniausiai palieka daug tuščių erdvių, apkrauna gyvenimo aprašymą papildoma ir nereikalinga informacija. Todėl skatiname skirti papildomo laiko gyvenimo aprašymo šablono pasiruošimui ir peržiūrai.

Galvos skausmas: dėti ar nedėti savo fotografiją į gyvenimo aprašymą?

Šis klausimas tyrinėjamas jau daugiau nei 50 metų, mokslininkai siekia nustatyti kokią reikšmę žmogaus išvaizda gali turėti jo vertinimui. Ne paslaptis, kad žmogaus protas sutvertas taip, kad vertintų aplinką nesąmoningai – tai visada buvo reikšminga sąlyga žmonijos išlikimui. Per daugybę tyrimams dedikuotų metų, mokslininkams nepavyksta paneigti fakto, kad išvaizda išties lemia tai, kaip esame vertinami kitų. Kad ir kaip kontraversiškai tai skamba, bet tyrimai rodo, kad fiziškai patraukliems žmonėms yra priskiriamos labiau teigiamos asmeninės savybės jų net nepažįstant. O bėda dar ir tai, kad patrauklumas yra labai subjektyvi samprata. Tai, kas patrauklu vienam, kitam gali kelti priešingus jausmus. Personalo atrankų specialistai yra apmokomi dirbti su nuostatomis tokiomis, kaip pirmasis įspūdis, kontrastas ar fizinis patrauklumas. Suvaldyti nuostatų poveikį gali būti sudėtingiau mažiau kandidatų vertinime besispecializuojantiems žmonėms. Jūs nežinote į kokio subjektyvaus vertintojo rankas papuola jūsų gyvenimo aprašymas ir kiek tas žmogus suvokia psichologinius mechanizmus ir geba juos valdyti. Kaip nuo to apsidrausti? Nuotrauka niekada nebuvo ir nebus privalomas laukelis jūsų gyvenimo aprašyme, tad niekada nepralošite jos neįdėję.  Tačiau jeigu apsisprendėte, kad nuotrauką vis tik dėsite – pasirūpinkite, kad ji būtų tinkama būtent šiam dokumentui: gyvenimo aprašymas nėra Instagram, tad „ančiuko lūpos“ ir akiniai nuo saulės ar jūsų naujutėlis BMW fone – tai nėra tai, kas turėtų atsidurti jūsų CV.

Ar gyvenimo aprašyme turi atsispindėti mano asmeninės savybės ir pomėgiai?

Asmeninių savybių atitikimą organizacijos kultūrai darbdaviai ar personalo atrankų ekspertai vertina interviu metu. Jeigu norite nurodyti savybes, jas reikėtų pailiustruoti konkrečiais pavyzdžiais iš patirties. Greitai mokotės, galbūt turite patirties su 5 skirtingomis buhalterinėmis sistemomis? Esate puikus lyderis, vadovavote 5 žmonių komandai įmonės pokyčių metu? Turite puikius komunikacinius įgūdžius – pateikite tai įrodantį pavyzdį apie atvestų klientų skaičių. Svarbios pozicijai asmenybės savybės gali atsispindėti Santraukoje arba patirties dalyje ties Pasiekimais.

Pomėgiai – jeigu žinote, kad kompanijos vadovas yra aistringas vandenlenčių sporto mylėtojas ir jūs taip pat domitės šia sporto šaka – tai galbūt bus trumpa pokalbio pradžios ar pabaigos tema. Kitu atveju savo pomėgių gyvenimo aprašyme nurodyti nėra būtina, jeigu tai yra vidinės kultūros dalis, dažniausiai to klausia interviu metu.

Autorė Deimantė Mikalauskė

Panašūs įrašai

Karjeros dienos mokyklose turi tapti įdomiu ir įtraukiančiu renginiu
24 lap 2022

Karjeros dienos mokyklose turi tapti įdomiu ir įtraukiančiu renginiu

„Jau nuo pat pirmųjų vedamų pokalbių ne mažą dėmesį skyriau kandidatų specialybės pasirinkimui. Ypatingą dėmesį visuomet skyriau entry, junior lygio specialistams dažnai akcentuodama klausimą, kodėl pasirinkote tokią studijų programą, nuo kada ši sritis Jus pradėjo dominti, kaip gilinotės į Jums įdomų sektorių“ – teigia „People Link“ konsultantė, Rugilė Černiauskaitė, – „Nesumeluosiu pasakydama, kad didelė dalis kandidatų […]

Darbdavio įvaizdis
Kandidatų atlygio lūkesčių ir tyrimo rezultatų apžvalga 
21 rug 2022

Kandidatų atlygio lūkesčių ir tyrimo rezultatų apžvalga 

Brangūs partneriai, Kiekvieną dieną vykdydami darbuotojų paiešką ir atranką bei konsultuodami klientus įvairiais HR klausimais ieškome kaip sukurti kuo daugiau pridėtinės vertės kiekviename žingsnyje. Džiaugiuosi, kad esame viena daugiausiai profesionalų ir vadovų atrankų atliekančių kompanijų Lietuvoje ir galime dalintis su Jumis gana gausių duomenų analizės rezultatais. Šioje ketvirčio ataskaitoje pristatome mūsų sisteminamų kandidatų finansinių lūkesčių […]

Darbo rinkos tendencijos
Darbuotojų pritraukimo ir atrankos sistemos optimizavimas 
20 rug 2022

Darbuotojų pritraukimo ir atrankos sistemos optimizavimas 

Ar ir jūs jaučiat, kad su lyg kiekvienais metais atrankų statistika neramina? Kiekvienais metais stebime po naują tendenciją ir ieškome tam geriausio pavadinimo. Ir atrodo metai iš metų sau pakartojam, kad neatsimenam, kada buvo tokia specifinė kandidatų rinka. O realybė tokia, kad atrankų trukmė iš tiesų išaugo. Ir ne šiaip sau – šiai dienai atranka […]

Darbdavio įvaizdis
Kaip teisingai „SKAITYTI“ darbo skelbimus ir nuspręsti kandidatuoti ar ne?
13 rug 2022

Kaip teisingai „SKAITYTI“ darbo skelbimus ir nuspręsti kandidatuoti ar ne?

Kiekvienam iš mūsų bent kartą gyvenime yra tekę susidurti su darbo paieška. Apsilankius darbo skelbimų portaluose, prieš akis sumirga didžiulė pasiūlymų gausa, kurioje nepasiklysti, teisingai suprasti kokios patirties, įgūdžių, ar net asmeninių savybių iš mūsų tikimąsi ir atsirinkti tinkamus SAU pasiūlymus, gali tapti be galo sudėtinga. Mums, kaip atrankų partneriams, labai dažnai tenka atsidurti skelbimų […]

Kandidatams
IT specialistų paieškos niuansai
13 lie 2022

IT specialistų paieškos niuansai

Arba tips & tricks kaip nesu’fail’inti bendraujant su IT inžinieriais (-ėmis) People Link misija visada buvo, yra ir bus – kelti HR paslaugų kokybę Lietuvoje. Na, o pagrindinis lakmuso popierėlis, kokybės pamatavimui – kandidatai, kuriuos kalbiname atrankų metu bei jų atsineštos ir išsinešamos iš mūsų patirtys. Vykdydami IT atrankas, deja, bet neretai girdime iš IT specialistų […]

Darbo rinkos tendencijos
Darbuotojų įvedimas virtualiu režimu: laiptai į denį (onboarding)
03 kov 2022

Darbuotojų įvedimas virtualiu režimu: laiptai į denį (onboarding)

Sėkmingas įvedimo procesas iki šiol buvo siejamas su išskirtiniu dėmesiu naujai ateinančiam darbuotojui ir įprasta manyti – gyva komunikacija. Pavyzdiniu atveju, darbdavys iki smulkmenų apgalvoja viską, nuo pirmojo darbuotojo žingsnio bendrovėje, darbų perdavimo, bei įliejimo į bendrą komandos veiklą. Priežastis, kodėl kompanijos skiria šiam procesui tiek dėmesio ir resursų yra labai praktiška – tinkamai įvesti […]

Darbo rinkos tendencijos
Ką daryti, kad darbuotojai jaustų savininkiškumą (ownership) savo darbui ir jo rezultatui?
02 kov 2022

Ką daryti, kad darbuotojai jaustų savininkiškumą (ownership) savo darbui ir jo rezultatui?

Kiekvienais metais užduodame sau klausimą, į kurį bandome rasti atsakymą tyrimo būdu. Šiais metais klausėm – kokios savybės rezultatyviausius darbuotojus išskiria iš kitų? Įvertinus 77 vadovų atsakymus pastebėjome, kad didžiausią „svorį“ turintys bruožai apibūdina savininkiškai į savo darbą žiūrintį žmogų. Kai kurie tokį požiūrį kartu su savimi nešiojasi nuolat, stengiasi dirbti savarankiškai, ieškoti išeičių iš […]

Darbo rinkos tendencijos
Išmokome valdyti darbuotojų perdegimą…? Kas toliau
02 kov 2022

Išmokome valdyti darbuotojų perdegimą…? Kas toliau

1/4, 2/3, 3/2 ar 4/1, o gal 50/50 – kurį hibridinio darbo modelį pasirinko Jūsų organizacija? Diskusijos kiek darbo dienų per savaitę reikėtų dirbti biure, o kiek nuotoliniu būdu netyla. Vienos įmonės atsisako biurų, o kitos atvirkščiai puošia ir ruošia biurus, kad kuo daugiau darbuotojų grįžtų. Tuo tarpu, kai dauguma kalba apie darbo efektyvumą iš […]

Darbo rinkos tendencijos
Klauskite mūsų