2022-03-03
Deimantė Mikalauskė_

Jeigu apsisprendėte ieškoti darbo, vienas pirmųjų žingsnių yra gyvenimo aprašymo pasiruošimas. Ir neretai šis, atrodo paprastas ir aiškus dokumentas gali sukelti labai daug klausimų. Rašant gyvenimo aprašymą svarbu reprezentuoti savo patirtį, įgūdžius bei žinias, nepamirštant svarbios taisyklės, kad mažiau, bet tikslinės ir konkrečios informacijos yra daugiau!

Keletas svarbių dalykų, į kuriuos reikia pateikti gyvenimo aprašyme:

  • Kontaktinė informacija: nors ir akivaizdu, bet primename, kad vardas, telefono numeris bei el. pašto adresas, miestas, kuriame gyvenate ar pageidaujate dirbti – privalo būti gyvenimo aprašyme. Jeigu naudojate, galite nurodyti Linkedin paskyros nuorodą. Visai nebūtina nurodyti tikslaus gyvenamosios vietos adreso. Jeigu žinote, kad kompanija, kuri ieško darbuotojo yra įsikūrusi visai prie pat jūsų namų, galite nurodyti gatvę, tačiau darbdaviui tikrai nebūtina žinoti jūsų buto numerio.
  • Patirtis ir pasiekimai: rekomenduojame pamiršti standartinį patirties atvaizdavimą, nes darbdaviui labiausiai rūpi ką konkrečiai padarėte, o ne tik už ką buvote atsakingi. Rekomenduojame didesnį dėmesį skirti pasiekimams, o tuo tarpu atsakomybių ribas tik paminėti. Darbdaviams išskirtinę vertę turės informacija apie buhalterio gebėjimą efektyvinti sąskaitų suvedimo procesą, sutrumpintą mėnesio uždarymo laiką ar apskaitos programos diegimo patirtį negu lakoniškais pareigybinius nuostatus primenantis atsakomybių sąrašas. Žemiau pridedu CV pavyzdį.
  • Santrauka: šiuolaikinis ir naujausiomis tendencijomis paremtas gyvenimo aprašymas yra jūsų patirties ir kompetencijų „pakuotė“. Tęsiant šią metaforišką mintį: produktų gamintojai ant pakuočių stengiasi atspindėti didžiausias pridėtines vertes pvz.: be laktozės, be mielių, be dažiklių, ir t.t. Santraukos esmė jūsų gyvenimo aprašyme yra būtent tokia – suoptimizuoti ir išryškinti svarbiausias jūsų pridėtines vertes. Tai svarbi gyvenimo aprašymo dalis, kuri darbdaviui per mažiau nei minutę laiko, padeda suprasti jūsų stiprybes. O kas šauniausia, ši dalis padeda lengvai adaptuoti gyvenimo aprašymą skirtingoms pozicijoms. Santraukos pavyzdį ir vietą CV galime matyti žemiau.
  • Išsilavinimas: reikia nurodyti savo išsilavinimą, pristatant mokymosi įstaigą bei įgytą specialybę, laipsnį. Ši grafa gali būti prieš arba po patirties ir pasiekimų pristatymo – atsižvelkite ar darbdavys reikalauja specifinio išsilavinimo ar ne, tai gali padėti jums apsispręsti. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad kursai, seminarai, mokymai ir kt. papildomos kvalifikacijos kėlimo veiklos yra svarbu, ypač jei to reikalauja pozicija (pvz. ACCA), kitais atvejais, įsivertinkite, ar tai neperkrauna jūsų gyvenimo aprašymo. Esant dideliam mokymų kiekiui rekomenduojame pateikti tik labiausiai susijusius, o mažiau aktualius – galima pateikti atskirame dokumente šalia CV.
  • Kalbos: reikėtų pakomentuoti kalbų žinojimą. Jeigu kalba nėra vertinta pagal Europos kalbų lygį (žymėjimas A1,B2, t.t.), rekomenduojame pakomentuoti kalbos mokėjimą (pvz.: Anglų kalba: laisvai skaitau ir rašau, naudoju darbe; rusų: suprantu, nerašau, t.t.). Jeigu kalbos darbe naudoti negalite, bet kadaise mokėtės mokykloje – įrašyti neverta.
  • Nuorodos: priklausomai nuo pozicijos į kurią aplikuojate, gali būti svarbu pateikti nuorodas į straipsnius, grafikos darbus ar pan. Taip pat, reikėtų paminėti programinės įrangos žinias (MS, Office, Rivile, AutoCad, Photoshop, t.t.), jeigu tos programos yra reikalingos konkrečiai pozicijai.

Gyvenimo aprašymo šablonas: standartas vs. kūryba?

Jeigu prisėdus prie kompiuterio ruošti gyvenimo aprašymą galvoje sukasi mintis: „koks skirtumas kaip jis atrodo, svarbu jame pateikiama informacija“ – vykite šią mintį kuo toliau. Reikia nepamiršti, kad gyvenimo aprašymas yra Jus reprezentuojantis dokumentas. Jeigu vengiame eiti į viešas vietas netvarkingais drabužiais, kodėl manome, kad netvarkingas gyvenimo aprašymas mus reprezentuoja teigiamai? Skirkite dėmesio gyvenimo aprašymo pasiruošimui, apsvarstykite ne tik turinį, bet ir užtikrinkite, kad nepalikote gramatinių klaidų, o pats dokumentas atrodo tvarkingai. Siūlome pasistengti informaciją apie savo patirtį ir pasiekimus sutalpinti į 1-2 puslapius. Standartiniai, laisvai prieinami internete gyvenimo aprašymų šablonai dažniausiai palieka daug tuščių erdvių, apkrauna gyvenimo aprašymą papildoma ir nereikalinga informacija. Todėl skatiname skirti papildomo laiko gyvenimo aprašymo šablono pasiruošimui ir peržiūrai.

Galvos skausmas: dėti ar nedėti savo fotografiją į gyvenimo aprašymą?

Šis klausimas tyrinėjamas jau daugiau nei 50 metų, mokslininkai siekia nustatyti kokią reikšmę žmogaus išvaizda gali turėti jo vertinimui. Ne paslaptis, kad žmogaus protas sutvertas taip, kad vertintų aplinką nesąmoningai – tai visada buvo reikšminga sąlyga žmonijos išlikimui. Per daugybę tyrimams dedikuotų metų, mokslininkams nepavyksta paneigti fakto, kad išvaizda išties lemia tai, kaip esame vertinami kitų. Kad ir kaip kontraversiškai tai skamba, bet tyrimai rodo, kad fiziškai patraukliems žmonėms yra priskiriamos labiau teigiamos asmeninės savybės jų net nepažįstant. O bėda dar ir tai, kad patrauklumas yra labai subjektyvi samprata. Tai, kas patrauklu vienam, kitam gali kelti priešingus jausmus. Personalo atrankų specialistai yra apmokomi dirbti su nuostatomis tokiomis, kaip pirmasis įspūdis, kontrastas ar fizinis patrauklumas. Suvaldyti nuostatų poveikį gali būti sudėtingiau mažiau kandidatų vertinime besispecializuojantiems žmonėms. Jūs nežinote į kokio subjektyvaus vertintojo rankas papuola jūsų gyvenimo aprašymas ir kiek tas žmogus suvokia psichologinius mechanizmus ir geba juos valdyti. Kaip nuo to apsidrausti? Nuotrauka niekada nebuvo ir nebus privalomas laukelis jūsų gyvenimo aprašyme, tad niekada nepralošite jos neįdėję.  Tačiau jeigu apsisprendėte, kad nuotrauką vis tik dėsite – pasirūpinkite, kad ji būtų tinkama būtent šiam dokumentui: gyvenimo aprašymas nėra Instagram, tad „ančiuko lūpos“ ir akiniai nuo saulės ar jūsų naujutėlis BMW fone – tai nėra tai, kas turėtų atsidurti jūsų CV.

Ar gyvenimo aprašyme turi atsispindėti mano asmeninės savybės ir pomėgiai?

Asmeninių savybių atitikimą organizacijos kultūrai darbdaviai ar personalo atrankų ekspertai vertina interviu metu. Jeigu norite nurodyti savybes, jas reikėtų pailiustruoti konkrečiais pavyzdžiais iš patirties. Greitai mokotės, galbūt turite patirties su 5 skirtingomis buhalterinėmis sistemomis? Esate puikus lyderis, vadovavote 5 žmonių komandai įmonės pokyčių metu? Turite puikius komunikacinius įgūdžius – pateikite tai įrodantį pavyzdį apie atvestų klientų skaičių. Svarbios pozicijai asmenybės savybės gali atsispindėti Santraukoje arba patirties dalyje ties Pasiekimais.

Pomėgiai – jeigu žinote, kad kompanijos vadovas yra aistringas vandenlenčių sporto mylėtojas ir jūs taip pat domitės šia sporto šaka – tai galbūt bus trumpa pokalbio pradžios ar pabaigos tema. Kitu atveju savo pomėgių gyvenimo aprašyme nurodyti nėra būtina, jeigu tai yra vidinės kultūros dalis, dažniausiai to klausia interviu metu.

Autorė Deimantė Mikalauskė

Panašūs įrašai

Hibridinis darbo modelis: balansavimas tarp pliusų ir minusų 
27 rug 2023

Hibridinis darbo modelis: balansavimas tarp pliusų ir minusų 

Vis dar didėjanti darbuotojų kaita ir tyliojo atsitraukimo tendencijos gąsdina darbdavius. Dažniausiai įvardinami to kaltininkai yra pasikeitęs darbuotojų požiūris į darbą, Z karta, lyderystės trūkumas, nuotolinis darbas ir pan. Nors dauguma darbdavių siekia pritraukti darbuotojus grįžti į biurus ir tikisi, kad visos problemos išsispręs, tačiau yra akivaizdu, kad nėra vienos “sidabrinės kulkos”.  Taigi, ar verta […]

Darbo rinkos tendencijos
Kandidatų atlygio lūkesčių ir tyrimo rezultatų apžvalga 
13 rug 2023

Kandidatų atlygio lūkesčių ir tyrimo rezultatų apžvalga 

Brangūs partneriai, Metų pradžia dar kartą parodė, kad esame stipresni nei manome. Nepaisant prognozuojamo ekonomikos rodiklių kritimo, dauguma mūsų klientų ir toliau sunkiai dirba, kad augintų savo verslus ir tokiu būdu stiprintų ekonomiką. Labai džiaugiamės galėdami Jums padėti augti ir stiprėti. Šio ketvirčio “įžvalglaiškyje” dalinamės mūsų visus rinktų kandidadų motyvacijos aspektų renkantis darbdavį apžvalga. Čia […]

Darbo rinkos tendencijos
<strong>Kontrapasiūlymas atrankoje – kai viskas griūna per vieną akimirką</strong>
19 lie 2023

Kontrapasiūlymas atrankoje – kai viskas griūna per vieną akimirką

Su prieš kurį laiką įvykusiu pokyčiu iš “renkasi organizacija” į “renkasi darbuotojas”, atėjo ir kitas, organizacijas ypatingai jautriai veikiantis veiksnys – kontrapasiūlymai. Nors kartais pasitaiko, jog kandidatai sulaukia kontrapasiūlymų jau pačioje atrankos pradžioje, visgi, kur kas dažniau tai nutinka finaliniuose etapuose, kuomet atrankoje jau yra nueitas labai ilgas kelias. Tai reiškia, jog kontrapasiūlymo atveju organizacijos […]

Darbo rinkos tendencijos
Skaitmenizacijos, robotizacijos ir dirbtinio intelekto poveikis buhalterijos sričiai
11 lie 2023

Skaitmenizacijos, robotizacijos ir dirbtinio intelekto poveikis buhalterijos sričiai

Paskutinį dešimtmetį naujausios technologijos ir skaitmenizacija mus lydi nuolat ir kiekvienoje srityje. Spartūs pokyčiai įtaką daro netgi iš pažiūros pakankamai konservatyvioms darbo rinkos sritims, tokioms kaip buhalterija. Šiandien buhalterio pozicija tampa vis labiau kompleksiškesne, darbuotojai nebe apsiriboja tik labai siauromis darbo funkcijomis, o tai kuria didesnę pridėtinę vertę verslui. Kaip per šį laikotarpį pasikeitė buhalterijos […]

Darbo rinkos tendencijos
Ko nori rezultatyvūs kandidatai? Įžvalgos iš 6000 interviu
25 geg 2023

Ko nori rezultatyvūs kandidatai? Įžvalgos iš 6000 interviu

Šiais metais visi koncentruojamės į apskaičiuotus, mažiau rizikingus ir ilgalaikiškesnius sprendimus. Dirbant su komandomis tai reiškia fokusą į darbuotojų išlaikymą, o dirbant su talentų pritraukimu – fokusą į rezultatyviausius darbuotojus. Tad ko jie nori ir kuo turėtų pasižymėti mūsų darbdavių vertės pasiūlymai, kad jie būtų įdomus efektyviausiems kandidatams? Toliau tęsiame mūsų lauko tyrimą (angl. field […]

Darbo rinkos tendencijos
Kiek IT atrankose yra svarbūs asmenybės bruožai?
20 kov 2023

Kiek IT atrankose yra svarbūs asmenybės bruožai?

Tarsi įprasta, jog IT atrankose mes kalbame apie patirtį – technologijos, programavimo kalbos išmanymas, kiti specifiniai darbui reikalingi įgūdžiai. Dažnai darbo pokalbiuose dalyvaujantieji, būtent į šiuos dalykus sutelkia dėmesį ir skaitydami darbo skelbimus. Visgi, kaip pastebi „People Link“ IT atrankų konsultantas Karolis Kriaučiūnas, darbo skelbimuose esti ir kitų, dažnai kandidatų akiračio paraštėse liekančių reikalavimų, tokių […]

Darbo rinkos tendencijos
Buhalterių atrankos – sėkmingam specialistų pritraukimui įtakos turi ne tik greitis, bet ir metų laikas
15 kov 2023

Buhalterių atrankos – sėkmingam specialistų pritraukimui įtakos turi ne tik greitis, bet ir metų laikas

Šiuo metu savo vykdomų atrankų spektre turime itin daug buhalterių/vyr. buhalterių  paieškų. Stebime, jog rinkoje šios srities specialistų poreikis pastaruoju metu yra itin išaugęs, kas, kartu, sunkina ir jų pritraukimą. Į ką reikia atkreipti dėmesį prieš pradedant buhalterių paiešką ir kam būti pasiruošus dalinasi „People Link“ finansų atrankų konsultantės Eglė Sokolnikė ir Justina Macijauskaitė. Apibendrinant […]

Darbo rinkos tendencijos
Naujo CRM diegimas organizacijoje – ilgai lauktas žingsnis į priekį ar dar vienas iššūkis komandai?
13 kov 2023

Naujo CRM diegimas organizacijoje – ilgai lauktas žingsnis į priekį ar dar vienas iššūkis komandai?

Visada sakėme, jog nesame tik paslaugos tiekėjai, o esame partneriai mūsų klientams stiprinant ir auginant savo komandą. Tad visiškai elementaru buvo noras būti kuo arčiau savo klientų ir megzti tikras, ilgametes partnerystes. Tuo pačiu norime būti dar arčiau žmonių, kuriems stengiamės pakeisti gyvenimus ir supažindinti su svajonių darbdaviais. Siekdami tą įgyvendinti praėjusių metų balandį pradėjome […]

Darbdavio įvaizdis
Klauskite mūsų