2022-03-03
Deimantė Mikalauskė_

Jeigu apsisprendėte ieškoti darbo, vienas pirmųjų žingsnių yra gyvenimo aprašymo pasiruošimas. Ir neretai šis, atrodo paprastas ir aiškus dokumentas gali sukelti labai daug klausimų. Rašant gyvenimo aprašymą svarbu reprezentuoti savo patirtį, įgūdžius bei žinias, nepamirštant svarbios taisyklės, kad mažiau, bet tikslinės ir konkrečios informacijos yra daugiau!

Keletas svarbių dalykų, į kuriuos reikia pateikti gyvenimo aprašyme:

  • Kontaktinė informacija: nors ir akivaizdu, bet primename, kad vardas, telefono numeris bei el. pašto adresas, miestas, kuriame gyvenate ar pageidaujate dirbti – privalo būti gyvenimo aprašyme. Jeigu naudojate, galite nurodyti Linkedin paskyros nuorodą. Visai nebūtina nurodyti tikslaus gyvenamosios vietos adreso. Jeigu žinote, kad kompanija, kuri ieško darbuotojo yra įsikūrusi visai prie pat jūsų namų, galite nurodyti gatvę, tačiau darbdaviui tikrai nebūtina žinoti jūsų buto numerio.
  • Patirtis ir pasiekimai: rekomenduojame pamiršti standartinį patirties atvaizdavimą, nes darbdaviui labiausiai rūpi ką konkrečiai padarėte, o ne tik už ką buvote atsakingi. Rekomenduojame didesnį dėmesį skirti pasiekimams, o tuo tarpu atsakomybių ribas tik paminėti. Darbdaviams išskirtinę vertę turės informacija apie buhalterio gebėjimą efektyvinti sąskaitų suvedimo procesą, sutrumpintą mėnesio uždarymo laiką ar apskaitos programos diegimo patirtį negu lakoniškais pareigybinius nuostatus primenantis atsakomybių sąrašas. Žemiau pridedu CV pavyzdį.
  • Santrauka: šiuolaikinis ir naujausiomis tendencijomis paremtas gyvenimo aprašymas yra jūsų patirties ir kompetencijų „pakuotė“. Tęsiant šią metaforišką mintį: produktų gamintojai ant pakuočių stengiasi atspindėti didžiausias pridėtines vertes pvz.: be laktozės, be mielių, be dažiklių, ir t.t. Santraukos esmė jūsų gyvenimo aprašyme yra būtent tokia – suoptimizuoti ir išryškinti svarbiausias jūsų pridėtines vertes. Tai svarbi gyvenimo aprašymo dalis, kuri darbdaviui per mažiau nei minutę laiko, padeda suprasti jūsų stiprybes. O kas šauniausia, ši dalis padeda lengvai adaptuoti gyvenimo aprašymą skirtingoms pozicijoms. Santraukos pavyzdį ir vietą CV galime matyti žemiau.
  • Išsilavinimas: reikia nurodyti savo išsilavinimą, pristatant mokymosi įstaigą bei įgytą specialybę, laipsnį. Ši grafa gali būti prieš arba po patirties ir pasiekimų pristatymo – atsižvelkite ar darbdavys reikalauja specifinio išsilavinimo ar ne, tai gali padėti jums apsispręsti. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad kursai, seminarai, mokymai ir kt. papildomos kvalifikacijos kėlimo veiklos yra svarbu, ypač jei to reikalauja pozicija (pvz. ACCA), kitais atvejais, įsivertinkite, ar tai neperkrauna jūsų gyvenimo aprašymo. Esant dideliam mokymų kiekiui rekomenduojame pateikti tik labiausiai susijusius, o mažiau aktualius – galima pateikti atskirame dokumente šalia CV.
  • Kalbos: reikėtų pakomentuoti kalbų žinojimą. Jeigu kalba nėra vertinta pagal Europos kalbų lygį (žymėjimas A1,B2, t.t.), rekomenduojame pakomentuoti kalbos mokėjimą (pvz.: Anglų kalba: laisvai skaitau ir rašau, naudoju darbe; rusų: suprantu, nerašau, t.t.). Jeigu kalbos darbe naudoti negalite, bet kadaise mokėtės mokykloje – įrašyti neverta.
  • Nuorodos: priklausomai nuo pozicijos į kurią aplikuojate, gali būti svarbu pateikti nuorodas į straipsnius, grafikos darbus ar pan. Taip pat, reikėtų paminėti programinės įrangos žinias (MS, Office, Rivile, AutoCad, Photoshop, t.t.), jeigu tos programos yra reikalingos konkrečiai pozicijai.

Gyvenimo aprašymo šablonas: standartas vs. kūryba?

Jeigu prisėdus prie kompiuterio ruošti gyvenimo aprašymą galvoje sukasi mintis: „koks skirtumas kaip jis atrodo, svarbu jame pateikiama informacija“ – vykite šią mintį kuo toliau. Reikia nepamiršti, kad gyvenimo aprašymas yra Jus reprezentuojantis dokumentas. Jeigu vengiame eiti į viešas vietas netvarkingais drabužiais, kodėl manome, kad netvarkingas gyvenimo aprašymas mus reprezentuoja teigiamai? Skirkite dėmesio gyvenimo aprašymo pasiruošimui, apsvarstykite ne tik turinį, bet ir užtikrinkite, kad nepalikote gramatinių klaidų, o pats dokumentas atrodo tvarkingai. Siūlome pasistengti informaciją apie savo patirtį ir pasiekimus sutalpinti į 1-2 puslapius. Standartiniai, laisvai prieinami internete gyvenimo aprašymų šablonai dažniausiai palieka daug tuščių erdvių, apkrauna gyvenimo aprašymą papildoma ir nereikalinga informacija. Todėl skatiname skirti papildomo laiko gyvenimo aprašymo šablono pasiruošimui ir peržiūrai.

Galvos skausmas: dėti ar nedėti savo fotografiją į gyvenimo aprašymą?

Šis klausimas tyrinėjamas jau daugiau nei 50 metų, mokslininkai siekia nustatyti kokią reikšmę žmogaus išvaizda gali turėti jo vertinimui. Ne paslaptis, kad žmogaus protas sutvertas taip, kad vertintų aplinką nesąmoningai – tai visada buvo reikšminga sąlyga žmonijos išlikimui. Per daugybę tyrimams dedikuotų metų, mokslininkams nepavyksta paneigti fakto, kad išvaizda išties lemia tai, kaip esame vertinami kitų. Kad ir kaip kontraversiškai tai skamba, bet tyrimai rodo, kad fiziškai patraukliems žmonėms yra priskiriamos labiau teigiamos asmeninės savybės jų net nepažįstant. O bėda dar ir tai, kad patrauklumas yra labai subjektyvi samprata. Tai, kas patrauklu vienam, kitam gali kelti priešingus jausmus. Personalo atrankų specialistai yra apmokomi dirbti su nuostatomis tokiomis, kaip pirmasis įspūdis, kontrastas ar fizinis patrauklumas. Suvaldyti nuostatų poveikį gali būti sudėtingiau mažiau kandidatų vertinime besispecializuojantiems žmonėms. Jūs nežinote į kokio subjektyvaus vertintojo rankas papuola jūsų gyvenimo aprašymas ir kiek tas žmogus suvokia psichologinius mechanizmus ir geba juos valdyti. Kaip nuo to apsidrausti? Nuotrauka niekada nebuvo ir nebus privalomas laukelis jūsų gyvenimo aprašyme, tad niekada nepralošite jos neįdėję.  Tačiau jeigu apsisprendėte, kad nuotrauką vis tik dėsite – pasirūpinkite, kad ji būtų tinkama būtent šiam dokumentui: gyvenimo aprašymas nėra Instagram, tad „ančiuko lūpos“ ir akiniai nuo saulės ar jūsų naujutėlis BMW fone – tai nėra tai, kas turėtų atsidurti jūsų CV.

Ar gyvenimo aprašyme turi atsispindėti mano asmeninės savybės ir pomėgiai?

Asmeninių savybių atitikimą organizacijos kultūrai darbdaviai ar personalo atrankų ekspertai vertina interviu metu. Jeigu norite nurodyti savybes, jas reikėtų pailiustruoti konkrečiais pavyzdžiais iš patirties. Greitai mokotės, galbūt turite patirties su 5 skirtingomis buhalterinėmis sistemomis? Esate puikus lyderis, vadovavote 5 žmonių komandai įmonės pokyčių metu? Turite puikius komunikacinius įgūdžius – pateikite tai įrodantį pavyzdį apie atvestų klientų skaičių. Svarbios pozicijai asmenybės savybės gali atsispindėti Santraukoje arba patirties dalyje ties Pasiekimais.

Pomėgiai – jeigu žinote, kad kompanijos vadovas yra aistringas vandenlenčių sporto mylėtojas ir jūs taip pat domitės šia sporto šaka – tai galbūt bus trumpa pokalbio pradžios ar pabaigos tema. Kitu atveju savo pomėgių gyvenimo aprašyme nurodyti nėra būtina, jeigu tai yra vidinės kultūros dalis, dažniausiai to klausia interviu metu.

Autorė Deimantė Mikalauskė

Panašūs įrašai

Medaus mėnesio iliuzija – kai naujo darbuotojo „meilė“ pozicijai išblėsta per pirmus mėnesius
27 vas 2024

Medaus mėnesio iliuzija – kai naujo darbuotojo „meilė“ pozicijai išblėsta per pirmus mėnesius

„Trykšta motyvacija/Nori mokytis/Akys pilnos nuostabos/Matosi, kad įdomu/Produktyvumas MAX” – tokius ir panašius apibūdinimus dažnai girdime naujam darbuotojui* tik startavus organizacijoje. Buvome įpratę, kad šis „medaus mėnuo” organizacijoje su nuostabiomis emocijomis tęsdavosi iki metų. Deja, dabar, kur kas dažniau jau praėjus pirmiems keletui mėnesių, o kartais net ir savaičių, klientai grįžta pas mus su nuostaba veide […]

Darbo rinkos tendencijos
HR tendencijos 2024 metams. Ko galime tikėtis šiemet?
08 vas 2024

HR tendencijos 2024 metams. Ko galime tikėtis šiemet?

Prasidėjus naujiesiems metams su savo klientais dalinomės idėjomis, kaip būti žingsniu priekyje. Kasmetinio „People Link“ tendencijų renginio metu „People Link“ partnerė Rūta Ratavičiūtė pristatė pagrindines pasaulines tendencijas personalo valdymo bei paieškos ir atrankos srityse. Dalinamės pagrindinėmis pranešimo mintimis ir idėjomis. Dirbtinis intelektas ir kaip jam pasiruošti? Tai yra viena didžiausių spėlionių ir spekuliacijų sritis – […]

Darbo rinkos tendencijos
Ką daryti kritus pardavimams? Patarimai pardavimų vadovams.
21 lap 2023

Ką daryti kritus pardavimams? Patarimai pardavimų vadovams.

Jeigu praėjusiais metais viena iš pagrindinių priežasčių pardavimų vadovų kaitoje buvo negebėjimas dirbti su komanda – ją įtraukti, motyvuoti ir padėti pasiekti rezultatą, tai šiemet šie reikalavimai niekur nedingsta, bet pasipildo nauju – gebėjimu įkvėpti.  Šis trūkumas ypač pasimatė ekonomikai įžengus į sąstingio laikotarpį, kai vadovybės akys sužiuro į pardavimų funkciją, nes būtent jos rankose […]

Darbo rinkos tendencijos
<strong>“Belonging” – naudinga visiems, bet rūpi tik vadovams?</strong>
08 lap 2023

“Belonging” – naudinga visiems, bet rūpi tik vadovams?

Stipresnis darbuotojų priklausymo organizacijai jausmas gali gerinti darbuotojų darbo rezultatus iki 57%, sumažina darbuotojų kaitą iki 50% ir padidina darbuotojų NPS iki 167% sako „Designing the Workforce Experience“ „Deloitte“ tyrimas. Darbuotojams, kurie pasižymi aukštesniu priklausymo jausmu organizacijai 2 kartus dažniau pakeliamas atlyginimas, jie 18 kartų dažniau yra paaukštinami pareigose ir iki 75% sumažėja darbo praleidimas […]

Darbo rinkos tendencijos
<strong>Helovynas kitaip: kas šiemet labiausiai gąsdino personalo atrankų specialistus?</strong>
26 spa 2023

Helovynas kitaip: kas šiemet labiausiai gąsdino personalo atrankų specialistus?

Helovynas – šiurpiausia, labiausiai gąsdinanti, bauginanti metų naktis. Helovyno metu rengiamasi kaukėmis, skaptuojami tamsoje šviečiantys moliūgai, o patekėjus mėnuliui, prie laužo arba žibintuvėlio šviesos, pasakojamos baisios istorijos. Nors mėnulis dar ir nepatekėjo, o ir žibintuvėlio šviesa dieną atrodo be taip baugiai, norime pasidalinti keliomis trumpomis “siaubo” istorijomis, kurios šiemet tikrai ne vienam personalo specialistui kėlė […]

Darbo rinkos tendencijos
HR funkcijos transformacija: iš palaikomosios į gyvybiškai svarbią visai organizacijai
19 spa 2023

HR funkcijos transformacija: iš palaikomosios į gyvybiškai svarbią visai organizacijai

Jau kurį laiką stebime HR funkcijos transformaciją organizacijose. Anksčiau palaikomąja (support) funkciją laikytas HR dabar vis dažniau matomas kaip organizacijoms gyvybiškai svarbus strateginis ramstis. Pastaruosius keletą metų organizacijų dėmesio centre buvo talentų pritraukimas, išlaikymas ir darbuotojų gerovės valdymas. Ir nors tai tebėra itin svarbūs žmogiškųjų išteklių aspektai, matome ir augantį bendrų organizacijos tikslų siekimo poreikį. Verslui […]

Darbo rinkos tendencijos
Testai atrankose: Ar Jūsų kandidatas (-ė) street smart ar book smart?
03 spa 2023

Testai atrankose: Ar Jūsų kandidatas (-ė) street smart ar book smart?

Visai neseniai rinkai pristatėme atnaujintą protinių gabumų skalę VVS/7, kuri patikimai įvertina kandidatų kognityvinius gebėjimus ir padeda suprasti, kaip palyginus su kitais yra išvystyti testą atliekančio asmens kalbos įgūdžiai, kaip jis/ji moka dirbti su skaičiais, kaip naudoja vaizduotę ir mąstymo įgūdžius. VVS/7 suteikia unikalią galimybę įvertinti kandidato arba darbuotojo įgimtą ir gyvenimo eigoje išvystytą intelektą […]

Darbo rinkos tendencijos
Hibridinis darbo modelis: balansavimas tarp pliusų ir minusų 
27 rug 2023

Hibridinis darbo modelis: balansavimas tarp pliusų ir minusų 

Vis dar didėjanti darbuotojų kaita ir tyliojo atsitraukimo tendencijos gąsdina darbdavius. Dažniausiai įvardinami to kaltininkai yra pasikeitęs darbuotojų požiūris į darbą, Z karta, lyderystės trūkumas, nuotolinis darbas ir pan. Nors dauguma darbdavių siekia pritraukti darbuotojus grįžti į biurus ir tikisi, kad visos problemos išsispręs, tačiau yra akivaizdu, kad nėra vienos “sidabrinės kulkos”.  Taigi, ar verta […]

Darbo rinkos tendencijos
Klauskite mūsų