2022-03-03
Deimantė Mikalauskė_

Jeigu apsisprendėte ieškoti darbo, vienas pirmųjų žingsnių yra gyvenimo aprašymo pasiruošimas. Ir neretai šis, atrodo paprastas ir aiškus dokumentas gali sukelti labai daug klausimų. Rašant gyvenimo aprašymą svarbu reprezentuoti savo patirtį, įgūdžius bei žinias, nepamirštant svarbios taisyklės, kad mažiau, bet tikslinės ir konkrečios informacijos yra daugiau!

Keletas svarbių dalykų, į kuriuos reikia pateikti gyvenimo aprašyme:

  • Kontaktinė informacija: nors ir akivaizdu, bet primename, kad vardas, telefono numeris bei el. pašto adresas, miestas, kuriame gyvenate ar pageidaujate dirbti – privalo būti gyvenimo aprašyme. Jeigu naudojate, galite nurodyti Linkedin paskyros nuorodą. Visai nebūtina nurodyti tikslaus gyvenamosios vietos adreso. Jeigu žinote, kad kompanija, kuri ieško darbuotojo yra įsikūrusi visai prie pat jūsų namų, galite nurodyti gatvę, tačiau darbdaviui tikrai nebūtina žinoti jūsų buto numerio.
  • Patirtis ir pasiekimai: rekomenduojame pamiršti standartinį patirties atvaizdavimą, nes darbdaviui labiausiai rūpi ką konkrečiai padarėte, o ne tik už ką buvote atsakingi. Rekomenduojame didesnį dėmesį skirti pasiekimams, o tuo tarpu atsakomybių ribas tik paminėti. Darbdaviams išskirtinę vertę turės informacija apie buhalterio gebėjimą efektyvinti sąskaitų suvedimo procesą, sutrumpintą mėnesio uždarymo laiką ar apskaitos programos diegimo patirtį negu lakoniškais pareigybinius nuostatus primenantis atsakomybių sąrašas. Žemiau pridedu CV pavyzdį.
  • Santrauka: šiuolaikinis ir naujausiomis tendencijomis paremtas gyvenimo aprašymas yra jūsų patirties ir kompetencijų „pakuotė“. Tęsiant šią metaforišką mintį: produktų gamintojai ant pakuočių stengiasi atspindėti didžiausias pridėtines vertes pvz.: be laktozės, be mielių, be dažiklių, ir t.t. Santraukos esmė jūsų gyvenimo aprašyme yra būtent tokia – suoptimizuoti ir išryškinti svarbiausias jūsų pridėtines vertes. Tai svarbi gyvenimo aprašymo dalis, kuri darbdaviui per mažiau nei minutę laiko, padeda suprasti jūsų stiprybes. O kas šauniausia, ši dalis padeda lengvai adaptuoti gyvenimo aprašymą skirtingoms pozicijoms. Santraukos pavyzdį ir vietą CV galime matyti žemiau.
  • Išsilavinimas: reikia nurodyti savo išsilavinimą, pristatant mokymosi įstaigą bei įgytą specialybę, laipsnį. Ši grafa gali būti prieš arba po patirties ir pasiekimų pristatymo – atsižvelkite ar darbdavys reikalauja specifinio išsilavinimo ar ne, tai gali padėti jums apsispręsti. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad kursai, seminarai, mokymai ir kt. papildomos kvalifikacijos kėlimo veiklos yra svarbu, ypač jei to reikalauja pozicija (pvz. ACCA), kitais atvejais, įsivertinkite, ar tai neperkrauna jūsų gyvenimo aprašymo. Esant dideliam mokymų kiekiui rekomenduojame pateikti tik labiausiai susijusius, o mažiau aktualius – galima pateikti atskirame dokumente šalia CV.
  • Kalbos: reikėtų pakomentuoti kalbų žinojimą. Jeigu kalba nėra vertinta pagal Europos kalbų lygį (žymėjimas A1,B2, t.t.), rekomenduojame pakomentuoti kalbos mokėjimą (pvz.: Anglų kalba: laisvai skaitau ir rašau, naudoju darbe; rusų: suprantu, nerašau, t.t.). Jeigu kalbos darbe naudoti negalite, bet kadaise mokėtės mokykloje – įrašyti neverta.
  • Nuorodos: priklausomai nuo pozicijos į kurią aplikuojate, gali būti svarbu pateikti nuorodas į straipsnius, grafikos darbus ar pan. Taip pat, reikėtų paminėti programinės įrangos žinias (MS, Office, Rivile, AutoCad, Photoshop, t.t.), jeigu tos programos yra reikalingos konkrečiai pozicijai.

Gyvenimo aprašymo šablonas: standartas vs. kūryba?

Jeigu prisėdus prie kompiuterio ruošti gyvenimo aprašymą galvoje sukasi mintis: „koks skirtumas kaip jis atrodo, svarbu jame pateikiama informacija“ – vykite šią mintį kuo toliau. Reikia nepamiršti, kad gyvenimo aprašymas yra Jus reprezentuojantis dokumentas. Jeigu vengiame eiti į viešas vietas netvarkingais drabužiais, kodėl manome, kad netvarkingas gyvenimo aprašymas mus reprezentuoja teigiamai? Skirkite dėmesio gyvenimo aprašymo pasiruošimui, apsvarstykite ne tik turinį, bet ir užtikrinkite, kad nepalikote gramatinių klaidų, o pats dokumentas atrodo tvarkingai. Siūlome pasistengti informaciją apie savo patirtį ir pasiekimus sutalpinti į 1-2 puslapius. Standartiniai, laisvai prieinami internete gyvenimo aprašymų šablonai dažniausiai palieka daug tuščių erdvių, apkrauna gyvenimo aprašymą papildoma ir nereikalinga informacija. Todėl skatiname skirti papildomo laiko gyvenimo aprašymo šablono pasiruošimui ir peržiūrai.

Galvos skausmas: dėti ar nedėti savo fotografiją į gyvenimo aprašymą?

Šis klausimas tyrinėjamas jau daugiau nei 50 metų, mokslininkai siekia nustatyti kokią reikšmę žmogaus išvaizda gali turėti jo vertinimui. Ne paslaptis, kad žmogaus protas sutvertas taip, kad vertintų aplinką nesąmoningai – tai visada buvo reikšminga sąlyga žmonijos išlikimui. Per daugybę tyrimams dedikuotų metų, mokslininkams nepavyksta paneigti fakto, kad išvaizda išties lemia tai, kaip esame vertinami kitų. Kad ir kaip kontraversiškai tai skamba, bet tyrimai rodo, kad fiziškai patraukliems žmonėms yra priskiriamos labiau teigiamos asmeninės savybės jų net nepažįstant. O bėda dar ir tai, kad patrauklumas yra labai subjektyvi samprata. Tai, kas patrauklu vienam, kitam gali kelti priešingus jausmus. Personalo atrankų specialistai yra apmokomi dirbti su nuostatomis tokiomis, kaip pirmasis įspūdis, kontrastas ar fizinis patrauklumas. Suvaldyti nuostatų poveikį gali būti sudėtingiau mažiau kandidatų vertinime besispecializuojantiems žmonėms. Jūs nežinote į kokio subjektyvaus vertintojo rankas papuola jūsų gyvenimo aprašymas ir kiek tas žmogus suvokia psichologinius mechanizmus ir geba juos valdyti. Kaip nuo to apsidrausti? Nuotrauka niekada nebuvo ir nebus privalomas laukelis jūsų gyvenimo aprašyme, tad niekada nepralošite jos neįdėję.  Tačiau jeigu apsisprendėte, kad nuotrauką vis tik dėsite – pasirūpinkite, kad ji būtų tinkama būtent šiam dokumentui: gyvenimo aprašymas nėra Instagram, tad „ančiuko lūpos“ ir akiniai nuo saulės ar jūsų naujutėlis BMW fone – tai nėra tai, kas turėtų atsidurti jūsų CV.

Ar gyvenimo aprašyme turi atsispindėti mano asmeninės savybės ir pomėgiai?

Asmeninių savybių atitikimą organizacijos kultūrai darbdaviai ar personalo atrankų ekspertai vertina interviu metu. Jeigu norite nurodyti savybes, jas reikėtų pailiustruoti konkrečiais pavyzdžiais iš patirties. Greitai mokotės, galbūt turite patirties su 5 skirtingomis buhalterinėmis sistemomis? Esate puikus lyderis, vadovavote 5 žmonių komandai įmonės pokyčių metu? Turite puikius komunikacinius įgūdžius – pateikite tai įrodantį pavyzdį apie atvestų klientų skaičių. Svarbios pozicijai asmenybės savybės gali atsispindėti Santraukoje arba patirties dalyje ties Pasiekimais.

Pomėgiai – jeigu žinote, kad kompanijos vadovas yra aistringas vandenlenčių sporto mylėtojas ir jūs taip pat domitės šia sporto šaka – tai galbūt bus trumpa pokalbio pradžios ar pabaigos tema. Kitu atveju savo pomėgių gyvenimo aprašyme nurodyti nėra būtina, jeigu tai yra vidinės kultūros dalis, dažniausiai to klausia interviu metu.

Autorė Deimantė Mikalauskė

Panašūs įrašai

Kiek IT atrankose yra svarbūs asmenybės bruožai?
20 kov 2023

Kiek IT atrankose yra svarbūs asmenybės bruožai?

Tarsi įprasta, jog IT atrankose mes kalbame apie patirtį – technologijos, programavimo kalbos išmanymas, kiti specifiniai darbui reikalingi įgūdžiai. Dažnai darbo pokalbiuose dalyvaujantieji, būtent į šiuos dalykus sutelkia dėmesį ir skaitydami darbo skelbimus. Visgi, kaip pastebi „People Link“ IT atrankų konsultantas Karolis Kriaučiūnas, darbo skelbimuose esti ir kitų, dažnai kandidatų akiračio paraštėse liekančių reikalavimų, tokių […]

Darbo rinkos tendencijos
Buhalterių atrankos – sėkmingam specialistų pritraukimui įtakos turi ne tik greitis, bet ir metų laikas
15 kov 2023

Buhalterių atrankos – sėkmingam specialistų pritraukimui įtakos turi ne tik greitis, bet ir metų laikas

Šiuo metu savo vykdomų atrankų spektre turime itin daug buhalterių/vyr. buhalterių  paieškų. Stebime, jog rinkoje šios srities specialistų poreikis pastaruoju metu yra itin išaugęs, kas, kartu, sunkina ir jų pritraukimą. Į ką reikia atkreipti dėmesį prieš pradedant buhalterių paiešką ir kam būti pasiruošus dalinasi „People Link“ finansų atrankų konsultantės Eglė Sokolnikė ir Justina Macijauskaitė. Apibendrinant […]

Darbo rinkos tendencijos
Naujo CRM diegimas organizacijoje – ilgai lauktas žingsnis į priekį ar dar vienas iššūkis komandai?
13 kov 2023

Naujo CRM diegimas organizacijoje – ilgai lauktas žingsnis į priekį ar dar vienas iššūkis komandai?

Visada sakėme, jog nesame tik paslaugos tiekėjai, o esame partneriai mūsų klientams stiprinant ir auginant savo komandą. Tad visiškai elementaru buvo noras būti kuo arčiau savo klientų ir megzti tikras, ilgametes partnerystes. Tuo pačiu norime būti dar arčiau žmonių, kuriems stengiamės pakeisti gyvenimus ir supažindinti su svajonių darbdaviais. Siekdami tą įgyvendinti praėjusių metų balandį pradėjome […]

Darbdavio įvaizdis
People Link tvarumo įsipareigojimai
22 vas 2023

People Link tvarumo įsipareigojimai

People Link nėra vien tik HR konsultantų komanda, bet taip pat ir atsakingų sąmoningų žmonių bendruomenė, su kuria kartu kuriame tvaresnį pasaulį. Dirbdami ir priimdami įvairius sprendimus, atsiremiame į tvirtus vertybinius pagrindus ir nuolat klausiame savęs, kaip tai paveiks mūsų klientus, kandidatus, darbuotojus, tiekėjus, įvairias bendruomenes, platesnę visuomenę bei aplinką, kurioje visi gyvename. Pradėję nuo […]

Darbo rinkos tendencijos
Kaip būti žingsniu priekyje pritraukiant, išlaikant ir vystant talentus?
01 vas 2023

Kaip būti žingsniu priekyje pritraukiant, išlaikant ir vystant talentus?

Praeitą savaitę vykusiame kasmetiniame „People Link“ renginyje „Žingsniu priekyje“, „People Link“ partnerė Rūta Ratavičiūtė dalinosi įžvalgomis, kaip spręsti šią, daugeliui didžiuliu iššūkiu 2022 metais tapusią, problemą – talentų pritraukimą, išlaikymą ir vystymą. 2023 – iuosius metus, ko gero, pirmiausiai galime vadinti prasmės metais. Prasmės darbo rinkoje ieškos ne tik darbuotojai, prasmę savo veikloje (jeigu dar […]

Darbo rinkos tendencijos
Kandidatų atlygio lūkesčių ir tyrimo rezultatų apžvalga 
24 sau 2023

Kandidatų atlygio lūkesčių ir tyrimo rezultatų apžvalga 

Brangūs partneriai, Kasdien dirbdami su Jūsų komandos plėtros klausimais, nuolatosgilinamės ir į darbo rinkos iššūkius, su kuriais susiduria daugumakompanijų. Tad tęsiame savo tradiciją dalintis žiniomis ir taip padėti Jumsbūti tuo vienu žingsniu priekyje. Tai jau antroji People Link parengta darborinkos apžvalga 2022 metais. Pirmojoje rašėme apie tai, kaiprezultatyviausi darbuotojai renkasi kur dirbti ir kokie darbdavio […]

Darbo rinkos tendencijos
„Esu perfekcionistas (-ė), o manęs nesamdo“
17 sau 2023

„Esu perfekcionistas (-ė), o manęs nesamdo“

Gana dažnai atrankose girdime žmones save apibūdinant kaip visiškus perfekcionistus, tačiau tuo pačiu ir matome, jog ne visada jiems pavyks pasiekti tas roles, kurių jie tikisi. Dažnai šiuos perfekcionistus itin frustruoja gaunami atsakymai, jog vis dėlto, atrankoje buvo pasirinktas kitas kandidatas. Tačiau čia slypi keletas „problemų“: Apibendrinant, šiai dienai yra daug svarbiau gebėti dirbti Agile […]

Darbo rinkos tendencijos
2023 metų prognozės: Pardavimų vadovai taps kritiškai svarbia pozicija
10 sau 2023

2023 metų prognozės: Pardavimų vadovai taps kritiškai svarbia pozicija

2023 metų prognozės. Pardavimų vadovai taps itin svarbia pozicija komandoje, o jų išlaikymas – kritiškai svarbiu visai kompanijai. Praūžęs pandemijos laikotarpis pakeitė ne tik pardavimo specialistų lūkesčius darbo pobūdžiui ir atpratino nuo aktyvios naujų klientų paieškos, bet ir šūstelėjo papildomų funkcijų į pardavimų vadovų arsenalą. Vis dažniau reikalingi vadovai, išmanantys ne tik pardavimų strategiją bei […]

Darbo rinkos tendencijos
Klauskite mūsų