2024-02-08

Prasidėjus naujiesiems metams su savo klientais dalinomės idėjomis, kaip būti žingsniu priekyje. Kasmetinio „People Link“ tendencijų renginio metu „People Link“ partnerė Rūta Ratavičiūtė pristatė pagrindines pasaulines tendencijas personalo valdymo bei paieškos ir atrankos srityse. Dalinamės pagrindinėmis pranešimo mintimis ir idėjomis.

Dirbtinis intelektas ir kaip jam pasiruošti?

Tai yra viena didžiausių spėlionių ir spekuliacijų sritis – kiek ir kokius darbus jis iš mūsų atims. Įdomu paskaitinėti tas prognozes, tačiau labai aistringai pasirašinėti po tomis spelionėmis nepatartina. Prisiminkime, dar prieš metus visi sakė, kad dirbtinis intelektas nepakeis kūrybiškumo, o prieš pusmetį jau stebėjome Holivudo aktorių ir kūrėjų streikus bei skaičiavome, kiek pinigų ir užsakymų prarado laisvai samdomi turinio kūrėjai ir redaktoriai. Kol kas galime sakyti, kad didžiausią potencialą automatizuotis turi kognityvinės (analitinės, kūrybinės) funkcijos, ir mažiausiai – motorinės bei socialinės (žmonių interakcijos reikalaujančios) funkcijos. 

Ir apskritai, teiginys apie darbų atiminėjimą yra per stiprus, nes kol kas dirbtinis intelektas turi didelį potencialą atimti ne darbus, o užduotis. Todėl pasinaudokime tuo ir atiduokime jam visas neįdomiausias, daug laiko reikalaujančias analitines bei technines užduotis ir padarykime savo darbą įdomesniu skiriant daugiau laiko strategijai, vadovavimui, plėsdami savo funkcijos ribas ir besiruošdami ateičiai. 

Kokie įgūdžiai bus aktualūs ateityje pasakyti nėra langva, bet šiais metais tikrai neprašausite, jeigu akcentuosite šiuos 3 gebėjimus:

 • Technologiniai gebėjimai, kurie yra itin svarbūs dirbtinio intelekto pažabojimui ir savo darbo optimizavimui;
 • Žmonių gebėjimai, kurių joks dirbtinis intelektas iš jūsų per ateinančius dešimtmečius neatims, o besikeičianti karta tikrai reikalaus;
 • (Savi)lyderystė – padėsianti susigaudyti greitai kintančioje ir neapibrėžtoje aplinkoje, bei sumobilizuoti veikti kitus. 

Besikeičianti talentų elgsena ir lyderystė

Dešimtmečius mažėjančio gimstamumo pasekmes puikiai mato tie, kurie susiduria su priešakinių linijų personalo paieška (klientų aptarnavimo specialistai, salės konsultantai, sandėlininkai, slaugai, valytojai ir pan.). Kai žmonės gali rinktis, jie renkasi nedirbti mažai apmokamų, fiziškai ir emociškai sunkių, žemo statuso darbų, ir dar be galimybės dirbti iš namų. Negana to, šiais metais „Z kartos“ atstovų darbo rinkoje bus daugiau nei vyresnio amžiaus darbuotojų („baby boomerių“), kurie skiriasi nuo daugumos tuo, kad darbas jiems nėra vien tik darbas ir būdas užsidirbti pinigų. Jiems darbe yra svarbu:

 • prasmė
 • bendruomenė
 • skaidri ir girdinti organizacija
 • emocinė sveikata
 • įvairovė ir įtrauktis
 • empatiški vadovai

Tokie reikalavimai stipriai keis organizacijos kultūrą ir lūkesčius vadovams šiuos darbuotojus sumotyvuoti bei įtraukti darbui. Ilgainiui visi turės išmokti:

 • pažinti savo žmones ir kurti su jais ne tik profesinį, bet ir žmogišką ryšį;
 • užtikrinti jų profesinį bei asmeninį augimą reguliariu koučingu bei technologijų mokymu;
 • kurti organizaciją, kuri kuria ilgalaikę vertę ir labai gerai iškomunikuoti, kaip tai svarbu ne tik pačiai organizacijai, bet ir platesnei ekonomikos sistemai bei visuomenei.


Šie punktai yra kritiniai ne tik talentų pritraukimui bei išsaugojimui, bet ir pačios organizacijos išlikimui. Mažėjant žmonių skaičiui, reikia pradėti ieškoti būdų, kaip augti ir lyderiauti per inovacijas, automatizaciją ir efektyvumą. Darbuotojų produktyvumas pasaulyje stagnuoja jau 17 metų ir būtent dirbtinis intelektas yra viena iš prošvaisčių tai pakeisti į gerąją pusę.

Nuotolinis darbas vis dar lieka labai aktuali tema, nes darbuotojams tai yra vienas iš svarbiausių motyvatorių (šalia atlygio ir gero vadovo) keisti darbą šios galimybės nesant. Tuo tarpu, tyrimai rodo, kad nuotolinis darbas itin stabdo inovacijas dėl bendradarbiavimo stokos (net kai nuolat bendraujama video būdu), todėl be kompromisų šis klausimas neišsispręs. Siekiant produktyvių pokyčių, reikia gerai identifikuoti, kuriuos darbuotojus sugrąžinti į biurus yra būtina, o kurie gali dirbti hibridu ar nuotoliu. Ir net jei pastarieji nėra kritiniai inovacijų kūrimui, vis tiek jiems būtina užtikrinti kitokius vadovavimo, įtraukimo, komunikacijos ir motyvavimo būdus, nei dirbantiems biure. Ši atsakomybė, kuriai kol kas neturime gerosios praktikos vadovėlių, krenta ant vidurinės grandies vadovų pečių. O šį iššūkį įveikusių laukia didelis atpildas- gerokai stipresni nei vidutiniai rinkos darbuotojai, bei aukštesni rezultatai už šios praktikos netaikančius konkurentus.  

Personalo funkcijos vaidmuo išlieka vienas svarbiausių

Kai daugiausiai iššūkių verslams sukuria žmonės, jų paieška bei atranka, įtraukimas, išsaugojimas ir motyvavimas, tol personalo vadovai bus ne tik užsiėmę, bet ir labai svarbūs. Kokie pagrindiniai darbai ir projektai laukia personalo funkcijos šiais metais?

Automatizacijos srityje:

 • Priešakinių linijų (front line) bei kitų trūkstamų pozicijų pilnas ar dalinis automatizavimas;
 • Vidinės komunikacijos gerinimas automatizacijos pagalba;
 • Produktyvumo didinimas automatizacijos pagalba;

Personalo valdymo srityje:

 • Automatizacijai ir neapibrėžtumui atsparių gebėjimųauginimas savyje bei kituose:
  • technologiniai, žmonių valdymo ir (savi)lyderystės gebėjimai;

Lyderystės srityje:

 • Padėti įvairių lygių vadovams rasti kalbą su savo žmonėmis, įskaitant dirbančius hibridu/nuotoliu, o taip pat ir jaunąja karta, tiesiant dviejų pusių gatvę, kur vienoje pusėje organizacija girdi ir atliepia darbuotojų lūkesčius, o kitoje – darbuotojai vertina teikiamas naudas, supranta savo rolę stiprios lyderiaujančios organizacijos kūrime ir sąmoningai prie to kūrimo prisideda „ownindami“ savo funkciją bei ieškodami būdų kaip visiems kartu sukurti kuo daugiau vertės.

Partnerė

Rūta Ratavičiūtė

+370 614 41440

ruta@peoplelink.lt

Panašūs įrašai

Medaus mėnesio iliuzija – kai naujo darbuotojo „meilė“ pozicijai išblėsta per pirmus mėnesius
27 vas 2024

Medaus mėnesio iliuzija – kai naujo darbuotojo „meilė“ pozicijai išblėsta per pirmus mėnesius

„Trykšta motyvacija/Nori mokytis/Akys pilnos nuostabos/Matosi, kad įdomu/Produktyvumas MAX” – tokius ir panašius apibūdinimus dažnai girdime naujam darbuotojui* tik startavus organizacijoje. Buvome įpratę, kad šis „medaus mėnuo” organizacijoje su nuostabiomis emocijomis tęsdavosi iki metų. Deja, dabar, kur kas dažniau jau praėjus pirmiems keletui mėnesių, o kartais net ir savaičių, klientai grįžta pas mus su nuostaba veide […]

Darbo rinkos tendencijos
Ką daryti kritus pardavimams? Patarimai pardavimų vadovams.
21 lap 2023

Ką daryti kritus pardavimams? Patarimai pardavimų vadovams.

Jeigu praėjusiais metais viena iš pagrindinių priežasčių pardavimų vadovų kaitoje buvo negebėjimas dirbti su komanda – ją įtraukti, motyvuoti ir padėti pasiekti rezultatą, tai šiemet šie reikalavimai niekur nedingsta, bet pasipildo nauju – gebėjimu įkvėpti.  Šis trūkumas ypač pasimatė ekonomikai įžengus į sąstingio laikotarpį, kai vadovybės akys sužiuro į pardavimų funkciją, nes būtent jos rankose […]

Darbo rinkos tendencijos
<strong>“Belonging” – naudinga visiems, bet rūpi tik vadovams?</strong>
08 lap 2023

“Belonging” – naudinga visiems, bet rūpi tik vadovams?

Stipresnis darbuotojų priklausymo organizacijai jausmas gali gerinti darbuotojų darbo rezultatus iki 57%, sumažina darbuotojų kaitą iki 50% ir padidina darbuotojų NPS iki 167% sako „Designing the Workforce Experience“ „Deloitte“ tyrimas. Darbuotojams, kurie pasižymi aukštesniu priklausymo jausmu organizacijai 2 kartus dažniau pakeliamas atlyginimas, jie 18 kartų dažniau yra paaukštinami pareigose ir iki 75% sumažėja darbo praleidimas […]

Darbo rinkos tendencijos
<strong>Helovynas kitaip: kas šiemet labiausiai gąsdino personalo atrankų specialistus?</strong>
26 spa 2023

Helovynas kitaip: kas šiemet labiausiai gąsdino personalo atrankų specialistus?

Helovynas – šiurpiausia, labiausiai gąsdinanti, bauginanti metų naktis. Helovyno metu rengiamasi kaukėmis, skaptuojami tamsoje šviečiantys moliūgai, o patekėjus mėnuliui, prie laužo arba žibintuvėlio šviesos, pasakojamos baisios istorijos. Nors mėnulis dar ir nepatekėjo, o ir žibintuvėlio šviesa dieną atrodo be taip baugiai, norime pasidalinti keliomis trumpomis “siaubo” istorijomis, kurios šiemet tikrai ne vienam personalo specialistui kėlė […]

Darbo rinkos tendencijos
HR funkcijos transformacija: iš palaikomosios į gyvybiškai svarbią visai organizacijai
19 spa 2023

HR funkcijos transformacija: iš palaikomosios į gyvybiškai svarbią visai organizacijai

Jau kurį laiką stebime HR funkcijos transformaciją organizacijose. Anksčiau palaikomąja (support) funkciją laikytas HR dabar vis dažniau matomas kaip organizacijoms gyvybiškai svarbus strateginis ramstis. Pastaruosius keletą metų organizacijų dėmesio centre buvo talentų pritraukimas, išlaikymas ir darbuotojų gerovės valdymas. Ir nors tai tebėra itin svarbūs žmogiškųjų išteklių aspektai, matome ir augantį bendrų organizacijos tikslų siekimo poreikį. Verslui […]

Darbo rinkos tendencijos
Testai atrankose: Ar Jūsų kandidatas (-ė) street smart ar book smart?
03 spa 2023

Testai atrankose: Ar Jūsų kandidatas (-ė) street smart ar book smart?

Visai neseniai rinkai pristatėme atnaujintą protinių gabumų skalę VVS/7, kuri patikimai įvertina kandidatų kognityvinius gebėjimus ir padeda suprasti, kaip palyginus su kitais yra išvystyti testą atliekančio asmens kalbos įgūdžiai, kaip jis/ji moka dirbti su skaičiais, kaip naudoja vaizduotę ir mąstymo įgūdžius. VVS/7 suteikia unikalią galimybę įvertinti kandidato arba darbuotojo įgimtą ir gyvenimo eigoje išvystytą intelektą […]

Darbo rinkos tendencijos
Hibridinis darbo modelis: balansavimas tarp pliusų ir minusų 
27 rug 2023

Hibridinis darbo modelis: balansavimas tarp pliusų ir minusų 

Vis dar didėjanti darbuotojų kaita ir tyliojo atsitraukimo tendencijos gąsdina darbdavius. Dažniausiai įvardinami to kaltininkai yra pasikeitęs darbuotojų požiūris į darbą, Z karta, lyderystės trūkumas, nuotolinis darbas ir pan. Nors dauguma darbdavių siekia pritraukti darbuotojus grįžti į biurus ir tikisi, kad visos problemos išsispręs, tačiau yra akivaizdu, kad nėra vienos “sidabrinės kulkos”.  Taigi, ar verta […]

Darbo rinkos tendencijos
Kandidatų atlygio lūkesčių ir tyrimo rezultatų apžvalga 
13 rug 2023

Kandidatų atlygio lūkesčių ir tyrimo rezultatų apžvalga 

Brangūs partneriai, Metų pradžia dar kartą parodė, kad esame stipresni nei manome. Nepaisant prognozuojamo ekonomikos rodiklių kritimo, dauguma mūsų klientų ir toliau sunkiai dirba, kad augintų savo verslus ir tokiu būdu stiprintų ekonomiką. Labai džiaugiamės galėdami Jums padėti augti ir stiprėti. Šio ketvirčio “įžvalglaiškyje” dalinamės mūsų visus rinktų kandidadų motyvacijos aspektų renkantis darbdavį apžvalga. Čia […]

Darbo rinkos tendencijos
Klauskite mūsų